Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pierderi distribuitor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pierderi distribuitor

buna ziua, pe facturile de apa rece pe care le primim apar mai tot timpul pierderi de 3-4mc de apa la care se adauga si pierderea la canal tot 3-4 mc specific ca fiecare apartament este dotat cu apometru sigilat de distribuitor iar la intrarea in bloc este un alt apometru central, factura de apa rece si canalizare in fiecare luna contine pierderi... ce se poate face pentru a scapa de acest abuz ? multumesc
Este normal ca pe factura sa vi se puna si pierderile atata timp cat distribuitorul constata ca intre consumul total pe condominiu la bransament si suma consumurilor inregistrate de apometre exista o diferenta.
Asta inseamna ca pe infrastructura blocului, dar si din alte cauze (diferenta de clasa de precizie intre contorul de bransament si apometrele individuale, instalatii defecte in apartamente etc.) exista aceste pierderi.

Unui consum de apa ii corespunde cantitatea similara de apa eliminata prin canalizare, motiv pentru care la un consum suplimentar (pierdere) de 3 mc ii corespunde apa uzata tot de 3 mc.